Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Nhscotsman

How Much Does It Cost To Feed A Pig Per Month?

17 posts in this topic

Hi,

I'm engaged to a Thai women from Prasad (45 minutes from Surin) and when I was there last month I bought a 1 year female pig when I was in Thailand for her to raise and eventually make some money with. The pig is pregnant and will have her little pigs in 3 months. During a telephone conversation this morning with her, I was trying to find out how much money (baht) she will need to feed this one pig per month. They feed it this meal looking stuff that you add water too to make a sloppy looking paste feed. They buy it in a huge sack and they fill a 5 gallon bucket about 3/4 with this meal looking stuff, add water mix it up and the pig ends up with about 2 1/2 gallons of feed. I don't think it can be that much to buy a bag of this feed, but trying to get an answer out of her was like pulling teeth. I believe it was 1/2 my lack of thai seaking skills (trying to discuss feeding a pig) and her lack of understanding my english speaking when it came to buying pig feed....hahaha.

If someone could give me some help with this, I would REALLY appreciate it.

Nhscotsman

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ask her, "How much does it cost for one bag of pig food?"

Record the answer.

Ask her, "How many days can you feed a pig with one bag of food?"

Record the answer.

Divide the cost for a bag of pig food by the number of days you can feed a pig with one bag of pig food. The answer will tell you the cost for feeding a pig for one day. Multiply the number of days in any month (Thirty days have September, April, June, and November...all the rest have thirty one days except for February which has twenty eight days except for every leap year when it has twenty nine days) and the answer will tell you how much it costs to feed a pig for that particular month.

Chownah

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chownah ,

not bad for just a rice farmer ............................ :o

Share this post


Link to post
Share on other sites

my mother in law feeds her pigs banana trees. Not the bananas. The tree.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Hi,

I'm engaged to a Thai women from Prasad (45 minutes from Surin) and when I was there last month I bought a 1 year female pig when I was in Thailand for her to raise and eventually make some money with. The pig is pregnant and will have her little pigs in 3 months. During a telephone conversation this morning with her, I was trying to find out how much money (baht) she will need to feed this one pig per month. They feed it this meal looking stuff that you add water too to make a sloppy looking paste feed. They buy it in a huge sack and they fill a 5 gallon bucket about 3/4 with this meal looking stuff, add water mix it up and the pig ends up with about 2 1/2 gallons of feed. I don't think it can be that much to buy a bag of this feed, but trying to get an answer out of her was like pulling teeth. I believe it was 1/2 my lack of thai seaking skills (trying to discuss feeding a pig) and her lack of understanding my english speaking when it came to buying pig feed....hahaha.

If someone could give me some help with this, I would REALLY appreciate it.

Nhscotsman

Maybe I can help you out, since we produce pig-feed. The farmers who buy feed from us, spend between 2.200 to 2.300 baht/pig with a FCR at 2.00. From birth it will take appox 5 month to get the pig up to 90-100kg.

Our feed do not need to be mixed with water or ram (rice-polish), what happen in many cases is that the farmer dont get the feed mixed together properly, so one pig might get only ram and the other all the protein, that will give an different size for each pig, and some would be stronger and more resistant that others. Good luck.

Tilapia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Normally a pig will eat 4% of its own body weight. But food is not the only cost consideration if you intend to produce piglets. We've done it for several years now and unless you do everything yourself ( somethings you can't ) allow for vaccinations, innoculations, de-bollucking male weaners, teeth and tail clipping newborn piggylets and servicing the sow and extra vitamins for the pregnant sow.

Share this post


Link to post
Share on other sites

At every hotel i haved worked in Bangkok we have "sold" the left over and scrap food to pig farmers at 50 - 60 baht for a plastic 55 gallon drum that they provide and pick-up. At the hotel i am working now i even sell the bread crust trim only for 2 baht per kilo

Share this post


Link to post
Share on other sites

I live just 30kms up the road from you in prakhonchai, so costs are likely to be similar

Until 6 months ago my wife and I raised pigs, but we got out just in time when the prices fell from 50bt/kilo to around 30/35bt.

A 100kg pig is the optimum weight, and this usually takes 5/6 months.For the first 5/6 weeks they suckle the mother. then they need to be fed.

For the first 3 months, we fed them twice a day and the cost was about 15bt/pig/day. Once over about 70kg, price dropped to nearer 11/12bt/day with 1 feed a day, and less specialised pig food. We bought rice dust from the rice wholesaler.

We also gave them a big bag of "pak boong" and other grasses every day which they enjoyed eating.10bt to a local who went and cut it for us

With the cost of buying a piglet at 1000bt/1300bt + food for 5 months total outlay is around 3000bt. Must also factor in possible sickness and medicines. To make it worthwhjile you need to be able to sell minimum 100kg pig at 45bt.

If she tells you it costs significantly more, she is milking you

best of luck

Nick

Share this post


Link to post
Share on other sites
They feed it this meal looking stuff that you add water too to make a sloppy looking paste feed. They buy it in a huge sack and they fill a 5 gallon bucket about 3/4 with this meal looking stuff, add water mix it up and the pig ends up with about 2 1/2 gallons of feed.

That meal looking stuff are Kap(rice's shell crust into dust)...if fed only that, you won't achieve 100kg

at all, you'll get between 50-65kg in 5-6 months,farmer usually mixed it with kitchen waste or proper pig meal. My Duroc and Landrance hybrid achieved 100-110kg in less than 5 months when i mixed it with pig meal. Cost and FCR are already mention by Tilapia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I wonder how the expectant mother is doing? I pity her if all she's been fed is the s**t from the mill! All these rice-by products are good for is filling up empty bellies, they are nutritionally very limited. A couple of weeks ago I looked at 2 growers we sold as weaners to a local; they would be lucky if they were 70 kgs, having been fed a diet consisting chiefly of crap from the mill. Their siblings that stayed with us were slaughtered over a month ago, the smallest weighing in @ 112kg.

There is an entire industry producing animal feeds that are totally balanced for all stages of any animals life; stick to proprietry feeds & you can't go wrong.

Share this post


Link to post
Share on other sites
I wonder how the expectant mother is doing? I pity her if all she's been fed is the s**t from the mill! All these rice-by products are good for is filling up empty bellies, they are nutritionally very limited. A couple of weeks ago I looked at 2 growers we sold as weaners to a local; they would be lucky if they were 70 kgs, having been fed a diet consisting chiefly of crap from the mill. Their siblings that stayed with us were slaughtered over a month ago, the smallest weighing in @ 112kg.

There is an entire industry producing animal feeds that are totally balanced for all stages of any animals life; stick to proprietry feeds & you can't go wrong.

Try ours, I will give you the feed for free, if you get an FCR over 2.00 :o

Tilapia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

rice bran is a rice byproduct and it is high in protein and makes an excellent feed for most animals...including humans

Share this post


Link to post
Share on other sites
rice bran is a rice byproduct and it is high in protein and makes an excellent feed for most animals...including humans

About 65% of the rice nutrients are in the bran, the seed coat (or polish) covering the white interior kernel. During the milling process, the hull, or outer covering of the rice grain, is first removed, and then the bran coat is removed in a step called polishing the rice. The rice bran has always been discarded after milling. Even the rice germ, which is chock full of nutrients, has been tossed out along with the bran. Sadly, discarded rice bran has been the largest wasted food resource in the world.

rice%20bran.jpg

Why have more than 40 million metric tons of rice bran been discarded annually as unfit for human consumption? The reason is that, very soon after milling, the bran spoils; it goes rancid. Once the structure of a rice grain has been altered by milling, the oils in the bran are attacked by lipase, a natural enzyme. In an intact rice grain, the lipase and oils are isolated from each other in separate types of plant cells. As soon as any mechanical processing occurs, the cell walls are ruptured and lipase meets bran oil. Within a few hours, the fragile components of the rice bran oils become oxidized and unhealthful to eat.

By contrast, white rice is stable. It has a long shelf life and is easy to ship and store between growing seasons. White rice is also quite filling. Yet while the macronutrients in white rice--the starches and sugars--may make the tummy feel full, living on white rice is close to living in a nutritional wasteland. The people who have survived on it have managed to do so only because they consumed vast quantities.

So Chownah...go ahead and eat some 'Kap'...knock yourself out!

Share this post


Link to post
Share on other sites
rice bran is a rice byproduct and it is high in protein and makes an excellent feed for most animals...including humans

Ram or rice bran, what ever we call it, only have 12% protein, how can that be considred High ?? and the price for is around 8 baht+ per kilo, at pressent time.

Tilapia

Share this post


Link to post
Share on other sites
rice bran is a rice byproduct and it is high in protein and makes an excellent feed for most animals...including humans

About 65% of the rice nutrients are in the bran, the seed coat (or polish) covering the white interior kernel. During the milling process, the hull, or outer covering of the rice grain, is first removed, and then the bran coat is removed in a step called polishing the rice. The rice bran has always been discarded after milling. Even the rice germ, which is chock full of nutrients, has been tossed out along with the bran. Sadly, discarded rice bran has been the largest wasted food resource in the world.

rice%20bran.jpg

Why have more than 40 million metric tons of rice bran been discarded annually as unfit for human consumption? The reason is that, very soon after milling, the bran spoils; it goes rancid. Once the structure of a rice grain has been altered by milling, the oils in the bran are attacked by lipase, a natural enzyme. In an intact rice grain, the lipase and oils are isolated from each other in separate types of plant cells. As soon as any mechanical processing occurs, the cell walls are ruptured and lipase meets bran oil. Within a few hours, the fragile components of the rice bran oils become oxidized and unhealthful to eat.

By contrast, white rice is stable. It has a long shelf life and is easy to ship and store between growing seasons. White rice is also quite filling. Yet while the macronutrients in white rice--the starches and sugars--may make the tummy feel full, living on white rice is close to living in a nutritional wasteland. The people who have survived on it have managed to do so only because they consumed vast quantities.

So Chownah...go ahead and eat some 'Kap'...knock yourself out!

You know what you are talking about :o , the shelf life for rice-polish is max 20 days, then its gone, and as the price is now, it is to expencive to use, however the farmers dont have much choice since the price for maize-corn is even higher.

Tilapia.

Share this post


Link to post
Share on other sites
rice bran is a rice byproduct and it is high in protein and makes an excellent feed for most animals...including humans

Ram or rice bran, what ever we call it, only have 12% protein, how can that be considred High ?? and the price for is around 8 baht+ per kilo, at pressent time.

Tilapia

Yeah, I was misleading when I said rice bran was high in protein. Defatted rice bran is a bit better. I have seen a 15% to 20% range for protein in defatted rice bran. I don't know how defatting the rice bran effects its shelf life.

Chownah

P.S. I have eaten lots of rice bran in my life but that is because I used to eat brown rice as a main staple in my diet and brown rice of course still has the rice bran intact.

Chownah

Share this post


Link to post
Share on other sites
rice bran is a rice byproduct and it is high in protein and makes an excellent feed for most animals...including humans

Ram or rice bran, what ever we call it, only have 12% protein, how can that be considred High ?? and the price for is around 8 baht+ per kilo, at pressent time.

Tilapia

Yeah, I was misleading when I said rice bran was high in protein. Defatted rice bran is a bit better. I have seen a 15% to 20% range for protein in defatted rice bran. I don't know how defatting the rice bran effects its shelf life.

Chownah

P.S. I have eaten lots of rice bran in my life but that is because I used to eat brown rice as a main staple in my diet and brown rice of course still has the rice bran intact.

Chownah

Or maybe you have been here to many years :o

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.